Aktualności

19 stycznia 2017 17:24 | Aktualności

Życie i kultura w średniowieczu – lekcja historii

 

Dnia 9 grudnia 2016r. uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii w wykonaniu grupy artystycznej ,, Rekonstrukto'' z Lublina, która swoim programem edukacyjnym przybliżyła czasy średniowiecza, kiedy to „rycerze zakuci w zbroje i z mieczem w ręku nie szczędzili wysiłku, by chronić honoru i ojczyzny”.

 Dzieci miały okazję posłuchać interesujących opowieści z epoki, na własne oczy zobaczyć, a nawet dotknąć najważniejsze elementy rycerskiego  uzbrojenia. Prezenterzy krótko opisywali każdy rodzaj rycerskiej broni, demonstrując jej użyteczność.  Oprócz różnych mieczy, toporów, hełmów i tarcz, pokazali także mniej znany uczniom : korbacz, nadziak oraz buzdygan będący oznakę władzy oficerskiej. Średniowieczni łotrzykowie za swe niecne czyny byli przykładnie karani zakuciem w dyby i wystawiani na widok publiczny. Jeden z naszych uczniów – Błażej Leszczyński także został uwięziony w dybach, a warunkiem uwolnienia z nich była obietnica, że będzie się dobrze uczył.

Również  odbyła się próba siły, czyli próba ciężkiego miecza, w której wybrani  uczniowie mogli spróbować swoich sił, trzymając w jednej ręce miecz w pozycji poziomej. Z tym wyzwaniem najlepiej poradziła sobie Martyna Piotrowska.  Na zakończenie prezentacji  Wojtek Welenc  stoczył zacięty pojedynek w turnieju rycerskim walcząc na miecze.

Niewątpliwie jedną z największych atrakcji pokazu była możliwość pooglądania i wypróbowania    dużej kolekcji rekwizytów do której mieli dostęp wszyscy uczestnicy na zakończenie lekcji.

Zgromadzona publiczność wykazała duże zainteresowanie tematem i żywiołowo reagowała na występ. Nie ulega wątpliwości, że wykonawcy pokazu Życie i kultura w średniowieczu dostarczyli wszystkim widzom wielu ekscytujących przeżyć, które na długi czas pozostaną w pamięci.

                                                                                                      Wytlib B.

 

Przeczytano: 502 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: