Aktualności

28 marca 2018 12:16 | Aktualności

Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu w Szkole Podstawowej w Drawnie

 

        W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły  po raz kolejny wzięli udział w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu. Do wspólnej nauki i zabawy zaprosiliśmy dzieci z Przedszkola Miejskiego w Drawnie,  podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Drawnie oraz wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Niemieńsku, a także rodziców.

        W ramach akcji we wszystkich klasach odbywały się zajęcia wychowawcze. W klasach pierwszych i drugich uczniowie poznawali zasady bezpiecznego korzystania z Internetu razem z Sieciakami. Materiały multimedialne zostały wzbogacone  historiami i zadaniami z magazynu „Sieciaki”. Dzieci z klas trzecich oglądały bajki „Owce w Sieci” i wspólnie z nauczycielem tworzyły „Kodeks bezpiecznego zachowania w Internecie”. Nasi najmłodsi uczniowie uczyli się, że należy szanować innych użytkowników sieci, starać się aby nasze komentarze nie raniły czyichś uczuć, bo nawet jeżeli coś nam się nie podoba to można to napisać bez zbędnych złośliwości.  W grupach tworzyli plakaty, na których prezentowali zasady bezpiecznego korzystania z internetu: „Nie podawaj swoich danych osobowych”, „Nie ufaj osobom poznanym w sieci”, „Mów jeśli coś, jest nie tak”, „Szanuj innych użytkowników” oraz  „Korzystaj z umiarem z Internetu”.

W klasach IV odbywały się zajęcia na podstawie scenariusza 3..2..1.. Internet, a w klasach V- VI nauczyciele informatyki podnosili świadomość uczniów dotyczącą zjawiska cyberprzemocy oraz jej konsekwencji na podstawie scenariusza „Gdzie jest Mimi?”  W klasach siódmych uczniowie poznawali konsekwencje takich nierozważnych działań online jak publikowanie „odważnych” zdjęć, ignorowanie ustawień prywatności w portalach społecznościowych, przyjmowanie do grona znajomych osób, których nie znają. Uczniowie przypomnieli sobie czym jest hejtowanie oraz mowa nienawiści, a także sposoby reagowania zarówno świadka jak i ofiary cyberprzemocy.  Po tych lekcjach uczniowie kl. V – VII  ucząc się programowania w programie „Scratch” tworzyli krótkie filmiki dotyczące bezpieczeństwa w sieci.

       Uczniowie II i III klas gimnazjum pod opieką nauczyciela informatyki obejrzeli film „Na zawsze”, na podstawie którego potoczyła się dyskusja dotycząca sekstingu. W trakcie lekcji poruszane były również treści związane ze zjawiskiem cyberprzemocy, a także uwodzenia w sieci.

      Pedagog szkolny p. Magdalena Janicka przeprowadziła zajęcia w trzech najstarszych grupach przedszkolnych dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu. Dzieci poznały bohaterów lekcji – Sieciaków i ich supermoce oraz sieciuchy. W kolejnej części zajęć metodą czytania wrażeniowego poznały przygody naszych bohaterów na podstawie komiksu z magazynu „Sieciaki”, następnie pomalowały kolorowanki z Sieciakami  i zasadami korzystania z Internetu. Każdy przedszkolak dostał na koniec „Umowę dla rodzica”.

       Kilkoro uczniów gimnazjum wzięło udział, w zajęciach, które pedagog szkolny p. Katarzyna Pater przeprowadziła w Środowiskowym Domu Samopomocy w Drawnie, a które dotyczyły bezpiecznego korzystania z Internetu.

     Ogromnym sukcesem okazał się konkurs na scenkę profilaktyczną dotyczącą bezpieczeństwa i szacunku w Sieci dla kl. IV – III G pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”, który został przeprowadzony w kategoriach kl. IV – VI i VII – III G. Uczniowie każdej klasy wspólnie z wychowawcą mieli za zadanie przygotować scenkę profilaktyczną trwającą nie dłużej niż 10 minut. Przegląd scenek odbył się w sali kina Wedel w Drawieńskim Domu Kultury. Obejrzeli go uczniowie kl. IV – III G, rodzice, a także zaproszeni goście: wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Niemieńsku oraz podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Drawnie. Jury w składzie: p. Magdalena Ciechanowicz – specjalista ds. uzależnień, p. Anna Kozłowska – kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Drawnie oraz p. Karol Zagata – pedagog w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Niemieńsku ocenili i wybrali najlepsze scenki. W kategorii kl. IV – VI wygrała kl. VI a, drugie miejsce zajęła kl. Vb, a trzecie miejsce kl. VI b. W kategorii kl. VII – III G pierwsze miejsce zajęła kl. III a G, drugie – II a G, trzecie kl. VII a.

        Na koniec obchodów Dni Bezpiecznego Internetu przeprowadzona została ankieta wśród uczniów kl. VI – III G dotycząca korzystania z mediów społecznościowych. Wyniki ankiety zostaną wykorzystane do oceny efektywności naszych działań dotyczących bezpiecznego korzystania z internetu, a także do zorganizowania Dnia Bezpiecznego Internetu w przyszłym roku.

   Zwycięskie  scenki  znajdują się w zakładce Filmy.

Przeczytano: 793 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia:

Filmy: