Aktualności

29 marca 2019 11:51 | Aktualności

Spotkanie z astronomią

        Dnia 26 marca 2019r. klasy: V c,  VII a,  VII b, VIII a, VIII b uczestniczyły w zajęciach astronomicznych zorganizowanych w Jaskini - Centrum Edukacji Przyrodniczej - Krainie Żywej Wody. Zajęcia poprowadził pan Zbyszek Cielecki. Spotkanie odbyło się dzięki Europejskiemu Funduszowi Rozwoju Obszarów Wiejskich.

                 Na początku dowiedzieliśmy się co składa sie na Kosmos. Powiedzieliśmy sobie krótko o Naszej Galaktyce- Drodze Mlecznej.

                Następnym zagadnieniem było zanieczyszczenie nocnego   nieba sztucznym światłem. Zdaliśmy sobie sprawę, że takie  nadużywanie światła  prowadzi do  chorób, gdyż zmienia to cykl dobowy człowieka. Ponadto okazało się, że nasze tereny są najmniej zanieczyszczone.

                Później rozmawialiśmy o gwiazdach, podwójnych gwiazdach oraz ich funkcjonowaniu. Dowiedzieliśmy się, co to jest Syriusz i szukaliśmy Gwiazdy Polarnej. Oprócz tego poznaliśmy gwiazdozbiory i usłyszeliśmy kilka legend np. o Wielkiej Niedźwiedzicy.

                Na sam koniec powiedzieliśmy sobie o Układzie Słonecznym. Sprawdzaliśmy, czy pamiętamy nazwy i kolejność planet. Poza tym porównywaliśmy wielkość ciał niebieskich. Zdziwiliśmy się, że nasza Ziemia jest tak mała w stosunku do innych planet.

                Te zajęcia dostarczyły nam dużej dawki informacji o Wszechświecie,  a także uświadomiły, że istnieje jeszcze wiele pytań bez odpowiedzi, gdyż Kosmos nie został jeszcze cały zbadany.

                Warsztaty nas zaciekawiły, a prowadzący był kompetentny i otwarty na nasze pytania.

 

 

                       Maja Trzaskawka i Nikola Sroczyńska - uczennice klasy 8b

Przeczytano: 340 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: