Aktualności

01 października 2019 09:58 | Aktualności

Czytanie - kapitał na całe życie

Irena Koźmińska – założycielka i prezes Fundacji „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom” napisała na Librusie  artykuł, który pozwolę sobie w części przytoczyć.   Jeśli chcemy zaszczepić u dzieci potrzebę i radość czytania, trzeba zrobić wszystko, by uwielbiały książki i znajdowały w nich sens. Dzieci znajdują go, gdy ktoś im czyta, ponieważ łatwiej wtedy rozumieją lub domyślają się znaczenia słów z kontekstu, mają też kogo zapytać, gdy coś jest niejasne.

...Książki są pokarmem dla umysłu i duszy dziecka. Przy ich pomocy pomagamy dziecku zbudować obraz świata i stosunek do niego. Dlatego ważne jest, co czytamy – czy są to lektury wartościowe, które podnoszą poziom kultury dziecka i rozwijają jego najlepsze cechy, czy ogłupiają, demoralizują i straszą.

... warto świadomie przeznaczyć 20 minut na czytanie dzieciom  ciekawych tekstów. ...czytajmy artykuły na aktualne i ważne dla nich tematy, książki o wyprawach, sporcie, odkryciach naukowych, ludzkich emocjach i wyborach. Czytanie tekstów, które przykuwają uwagę i poruszają serca, wycisza uczniów, wydłuża ich przedział uwagi, rozwija zdolność refleksji, pamięć, wyobraźnię i empatię, rozbudowuje słownictwo, zwiększa motywację do nauki i samodzielnego czytania, poprawia zachowania, buduje więź ...

Do całego artykułu odsyłam na 

https://portal.librus.pl/szkola/artykuly/czytanie-kapital-na-cale-zycie

Biblioteka szkolna z okazji Dnia Głośnego Czytania przeprowadziła kilka spotkań czytelniczych                                         z najmłodszymi, na których poruszane byłe kwestie opieki i przyjaźni.

Serdecznie zachęcamy rodziców do codziennego czytania dzieciom co najmniej 20 minut dziennie            

                                       TO INWESTYCJA W ICH PRZYSZŁOŚĆ!!!

                                     Elżbieta Koziorowska, Dorota Konopelska

Przeczytano: 374 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: